Astronomowie dostrzegli wyjątkowo rozdętą i asymetryczną egzoplanetę

Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował atmosferę gorącej i wyjątkowo rozdętej egzoplanety wielkości Jowisza o masie zaledwie 10% jego masy, wykazującą asymetrię atmosfery.

Wizja artystyczna egzoplanety WASP-107b oparta na obserwacjach tranzytu wykonanych przez JWST oraz inne teleskopy kosmiczne i naziemne. Źródło: Rachel Amaro/University of Arizona

Po raz pierwszy w historii zaobserwowano asymetrię wschód-zachód jakiejkolwiek egzoplanety podczas tranzytu przed jej gwiazdą, z kosmosu – powiedział główny autor artykułu Mattew Murphy, absolwent University of Arizona. Tranzyt ma miejsce, gdy planeta przechodzi przed swoją gwiazdą – podobnie jak Księżyc podczas zaćmienia Słońca.

“Myślę, że obserwacje prowadzone z kosmosu mają wiele różnych zalet w porównaniu z obserwacjami prowadzonymi z ziemi” – powiedział Murphy.

Asymetria wschód-zachód egzoplanety odnosi się do różnic w charakterystyce atmosfery, takich jak temperatura lub właściwości chmur, obserwowanych między wschodnią i zachodnią półkulą planety. Ustalenie, czy taka asymetria istnieje, czy nie, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia klimatu, dynamiki atmosfery i wzorców pogodowych egzoplanet.

Egzoplaneta WASP-107b jest zablokowana pływowo względem swojej gwiazdy. Oznacza to, że egzoplaneta zawsze jest zwrócona tą samą stroną do gwiazdy, wokół której krąży. Jedna półkula zablokowanej pływowo egzoplanety zawsze zwrócona jest w stronę gwiazdy, wokół której krąży, podczas gdy druga półkula zawsze zwrócona jest w przeciwnym kierunku, co skutkuje stałą stroną dzienną i stałą stroną nocną egzoplanety.

Murphy i jego zespół wykorzystali technikę spektroskopii transmisyjnej za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Jest to podstawowe narzędzie wykorzystywane przez astronomów do uzyskiwania wglądu w to, co składa się na atmosfery innych planet, powiedział Murphy. Teleskop wykonał serię zdjęć, gdy planeta przechodziła przed swoją gwiazdą macierzystą, kodując informacje o atmosferze planety. Korzystając z nowych technik i bezprecedensowej precyzji JWST, naukowcy byli w stanie oddzielić sygnały ze wschodniej i zachodniej strony atmosfery i uzyskać bardziej ukierunkowane spojrzenie na konkretne procesy zachodzące w atmosferze egzoplanety.

Te migawki mówią nam wiele o gazach w atmosferze planety, chmurach, strukturze atmosfery, chemii i o tym, jak wszystko się zmienia, gdy otrzymujemy różne ilości światła słonecznego – powiedział Murphy.

Egzoplaneta WASP-107b jest wyjątkowa, ponieważ ma bardzo niską gęstość i stosunkowo niską grawitację, co powoduje, że jej atmosfera jest bardziej napompowana niż w przypadku innych egzoplanet o tej masie.

Nie ma czegoś podobnego w naszym Układzie Słonecznym. Jest wyjątkowa, nawet wśród populacji egzoplanet – powiedział Murphy.

WASP-107b ma około 480 stopni Celsjusza – temperaturę pośrednią między planetami naszego Układu Słonecznego a najgorętszymi znanymi egzoplanetami.

Tradycyjne nasze techniki obserwacyjne nie działają tak dobrze w przypadku tych pośrednich planet, więc pojawiło się wiele ekscytujących otwartych pytań, na które w końcu możemy zacząć odpowiadać – powiedział Murphy. Na przykład, niektóre z naszych modeli mówiły nam, że planeta taka jak WASP-107b w ogóle nie powinna mieć tej asymetrii – więc już uczymy się czegoś nowego.

Naukowcy przyglądają się egzoplanetom od prawie dwóch dekad, a wiele obserwacji zarówno naziemnych, jak i kosmicznych pomogło astronomom odgadnąć, jak wyglądałaby atmosfera egzoplanet, powiedział Thomas Beattry, współautor badań i adiunkt astronomii na University of Wisconsin-Madison.

Ale to naprawdę pierwszy raz, kiedy widzieliśmy tego typu asymetrie bezpośrednio w formie spektroskopii transmisyjnej z kosmosu, która jest głównym sposobem, w jaki rozumiemy, z czego składają się atmosfery egzoplanet – to naprawdę niesamowite – powiedział Beatty.

Murphy i jego zespół pracują nad zebranymi danymi obserwacyjnymi i planują bardziej szczegółowo przyjrzeć się temu, co dzieje się z egzoplanetą, w tym przeprowadzić dodatkowe obserwacje, aby zrozumieć, co napędza tę asymetrię.

W przypadku prawie wszystkich egzoplanet nie możemy nawet spojrzeć na nie bezpośrednio, nie mówiąc już o tym, by wiedzieć, co dzieje się po tej stronie, a co dopiero po drugiej – powiedział Murphy. Po raz pierwszy jesteśmy w stanie spojrzeć na atmosferę egzoplanety z dużo większej odległości.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
University of Arizona

Vega

Leave a Comment

Scroll to Top