Astronomowie zauważyli łączące się galaktyki sprzed 12,8 miliarda lat

Astronomowie dostrzegli parę galaktyk w trakcie łączenia się 12,8 miliarda lat temu. Charakterystyka tych galaktyk wskazuje, że połączenie utworzy jeden z najjaśniejszych typów obiektów we Wszechświecie.

Wizja artystyczna oddziałujących galaktyk obserwowanych w tym badaniu. Oddziaływania grawitacyjne podczas fuzji wyzwalają zarówno aktywność gwiazdotwórczą, jak i kwazarową. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), T. Izumi i inni

Astronomowie zaobserwowali parę galaktyk w trakcie łączenia się 12,8 miliarda lat temu. Charakterystyka tych galaktyk wskazuje, że w wyniku połączenia powstanie monstrualna galaktyka, jeden z najjaśniejszych typów obiektów we Wszechświecie. Wyniki te są ważne dla zrozumienia wczesnej ewolucji galaktyk i czarnych dziur we wczesnym Wszechświecie.

Kwazary to jasne obiekty napędzane przez materię wpadającą do supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki we wczesnym Wszechświecie. Najbardziej akceptowaną teorią jest to, że gdy dwie bogate w gaz galaktyki łączą się, tworząc jedną większą galaktykę, grawitacyjne oddziaływanie dwóch galaktyk powoduje opadanie gazu w kierunku supermasywnej czarnej dziury w jednej lub obu galaktykach, wywołując aktywność kwazara.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Takumy Izumi, wykorzystując radioteleskop ALMA, zbadał najwcześniejszą znaną parę bliskich kwazarów. Para ta, odkryta przez Yoshiki Matsuoka z Uniwersytetu Ehime w Japonii na zdjęciach wykonanych przez teleskop Subaru, znajduje się w kierunku konstelacji Panny i istniała już 900 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Słaba jasność kwazarów wskazuje na ich wczesny etap ewolucji. Obserwacje ALMA ujawniły, że galaktyki macierzyste kwazarów są połączone „mostem” gazu i pyłu, co sugeruje, że dwie galaktyki w rzeczywistości się łączą. To odkrycie dostarcza nowych informacji o procesach formowania się galaktyk we wczesnym Wszechświecie.

Obserwacje ALMA pozwoliły również zespołowi zmierzyć ilość gazu, materiału do tworzenia nowych gwiazd. Zespół odkrył, że obie galaktyki są bardzo bogate w gaz, co sugeruje, że oprócz większej aktywności kwazarów w przyszłości, fuzja wywoła również gwałtowny wzrost procesów gwiazdotwórczych. Okazuje się, że połączenie aktywności gwiazdotwórczej i intensywnej aktywności kwazarów stworzy super jasny obiekt we wczesnym Wszechświecie, znany jako monstrualna galaktyka.

Wyniki zostały opublikowane w The Astrophysical Journal.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
NAOJ

Urania

Leave a Comment

Scroll to Top