29.03.2025 r. w Polsce widoczne było częściowe zaćmienie Słońca.
Wiceprezes naszego Oddziału, Marcin Filipek i prezes Oddziału, Agnieszka Nowak zorganizowali pokaz zjawiska przez kilka instrumentów, m.in. 16″ teleskop Newtona, lornetkę 20×66, teleskop Newtona 10″, obiektyw Rubinar 500/5,6 oraz teleskop słoneczny Lunt LS60T. W przerwie między chmurami uczestnicy pokazu w obserwatorium Marcina Filipka w Jerzmanowicach mogli podziwiać zjawisko korzystając z tych sprzętów, a Agnieszka Nowak fotografowała zaćmienie, używając do tego celu kamery ZWO ASI 185 MC, która została potem zamontowana na teleskopie słonecznym.
Uczestnicy pokazu. Fot. Marcin Filipek
W Krakowie faza maksymalna wynosiła 12,1%. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z pokazów i zjawiska. Fot. Marcin Filipek i Agnieszka Nowak
Częściowe zaćmienie Słońca. Lunt LS60T + ZWO ASI 185MC. Fot. Agnieszka NowakCzęściowe zaćmienie Słońca. Canon EOS 5D+ MTO 1000. Fot. Marcin FilipekCzęściowe zaćmienie Słońca z widoczną grupą plam. ZWO ASI 178MC + Newton 10″. Fot. Marcin Filipek